• אבן חושן

הוצאת אבן חושן

נדמה כי לא פועלות בשדה המו"לות הישראלי דהיום עוד הוצאות ספרים רבות העמלות להגשים הלכה למעשה את חזונן באדיקות, כזו של אנשי הוצאת "אבן חשן", שבחרו במימרות "ספרים לאוהבי ספרים" ו-"אני ביבליופיל ואני גם יודע מה זה" ללוות את פעילותם. ואכן, מעל כל ספרי ההוצאה, שהוקמה בשנת 1994 על-ידי ההסטוריון והאוצר עוזי אגסי, מרחפת עננת אהבת הספר, האסתטיקה, הטעם הטוב והאיכות.

הוצאת "אבן חשן" עוסקת בהפקה והפצה של ספרי שירה, פרוזה, סיפורת קצרה, ספרים על קליגרפיה ועל טיפוגרפיה במהדורות מצומצמות, שחלקם מודפסים בדפוס בֶּלֶט על נייר גיגית איכותי ונכרכים בכריכה אמנותית מעשה ידי אמן הספר עידו אגסי, בנו של מייסד ההוצאה. החל משנת 1998 מוציאה "אבן חֹשן" לאור גם את כתב העת לשירה "שבו". שמות תריסר אבני החֹשן, שהיה מונח על חזהו של הכהן הגדול בעת ששירת בבית המקדש, מציינים את שמות הסדרות השונות של ההוצאה, לפי נושאים: סדרת ספרי השירה "פִּטְדָה"; סדרת ספרי האמן "ספיר"; סדרת ספרי דיוקנאות בשירה ובציור "שְׁבֹו"; סדרת הספרים המתורגמים "יָשְׁפֵה"; סדרת המהדורות המחודשות והמתוקנות "אחלמה"; סדרת הסיפורים הקצרים "שֹהם", וכן הלאה. מתוך כוונה בלתי-מתפשרת להאדיר את הספר כיצירה אמנותית מלגו ומלבר, מתחילתו ועד סופו, הספרים רואים אור במהדורות-איכות מוקפדות ואינטימיות, כשהם ממוספרים וחתומים בידי האמנים והיוצרים ובחלקם מלווים בהדפסים מקוריים (חיתוכי עץ, תחריטים והדפסי רשת), וכמובן אף כרוכים כריכות מיוחדות.

על תפיסת העולם הגראפית-טיפוגרפית של ההוצאה מעיד אגסי: "אבן חשן תאמץ לעצמה את השימוש בשני סוגי גופנים עיקריים שהם חדשים בקרית הדפוס: האחד, אות אשכנזית מרובעת מבית הדפוס 'דרוגולין' שבלייפציג, פיתוח של ד"ר איתי תמרי. השני, אות "אבודה" שפותחה בשנות ה-50 על ידי פרנציסקה ברוך. מפאת תוויה העדינים לא נעשה בה שימוש בסדר-בלט והיא נגנזה. דבר קיומה הובא לידיעתי על ידי הצייר ומעצב הספרים הוותיק, אלעזר גלעד, שקיבל את האות מאביו צבי גולדברג שבדפוסו הודפסו כמה מספרי הוצאת "תרשיש" של ד"ר משה שפיצר. דמותו של משה שפיצר, שפועלו בתחום עיצוב הספר העברי החדש הקנה לו מקום נכבד בין גדולי המדפיסים העבריים, היא זו שעמדה מול עיני בבואי להאדיר את ערכו של ספר".

הוצאת "אבן חשן" הקימה לתחיה את מפעל הפקת הספרים הביבליופיליים בארץ ישראל לאחר עשרות שנים של תרדמה והיא ממשיכה לעשות זאת תוך מיזוג מופלא בין מורשת העבר וקולות ההווה – רוח הזמן, כשספריה עומדים בשורה אחת עם מיטב הספרים הביבליופיליים - תוצרי ה-Private Press, דפוס הבֶּלֶט ומלאכת ההדפס והתחריט - הנעשים כיום בארץ ובעולם.

 

מתוך קטלוג מכירה 34 של בית המכירות קדם (כתיבה ועריכה: שי מנדלוביץ', מרים קורנפלד)

עבור לתוכן העמוד