• אבן חושן

לתת נוכחות לתרבות המזרחית

לתת נוכחות לתרבות המזרחית

הארץ / תרבות וספרות / 01/06/07

עוזי אגסי, הוצאת "אבן חושן" / רעננה


החלום שלי היה ליצור ספרים שיאהבו להחזיקם, למשש אותם ולחזור להציץ בהם גם לאחרי הקריאה הראשונה. אני מתייחס לספרים כאל יצירת אמנות, ולשמחתי בשנים האחרונות מתחילים להעריך בכל העולם את ספרי האמן שלנו, בעיקר בזכות עבודתו היצירתית של בני, עידו אגסי.

בשנה האחרונה התחלנו להוציא לאור גם ספרי פרוזה, מקור ותרגום. בסדרה יצאו "שחקנים" של ישראל המאירי ו"האיש שקנה ימי הולדת" של אדולפו גרסייה אורטגה בתרגומה של עינת טלמון. עורך הסדרה הוא המשורר ישראל פנקס. וכך גם נתקלנו במאבק המתקיים על מיקומם של הספרים בחנויות. מציאות המסחר בספרים הרגילים אינה בריאה והיא משולה למצב החינוך בארץ. הקהל ברובו קונה את מה שדוחפים לו. הפרסום האגרסיווי של הוצאות הספרים הגדולות, והשליטה הבלעדית בחשיפה בשטח התצוגה בחנויות, אשר שמור בעיקר לספרים ששייכים להוצאה לאור שהיא שותפה של מנהלי החנויות, מגמד את האפשרויות של הוצאה לאור קטנה למכור את ספריה. הספרים של ההוצאות הקטנות אינם מקבלים אותה הזדמנות שיש לספרים של ההוצאות הגדולות שהן גם בעלות חנויות הספרים.

קונה שיעמוד מול שולחן תצוגה שמציגים בו ספרים במבצע של "כל ספר שני ב-19.90" או "כל ספר שלישי חינם", אינו יכול לעמוד בפיתוי. אין כאן הבדלים של טיב, במיוחד שאותו קונה עדיין אינו מכיר את הספר. הוא רק שמע עליו ברדיו. הקונה ירגיש עצמו פראייר שהוא צריך לשלם את מלוא המחיר לספריה של הוצאה קטנה, וספריה של אותה הוצאה לאור לא יכולים להיות מוצגים על אותו שולחן מציאות.

עבור לתוכן העמוד