• אבן חושן

הללי נפשי - סט (קלפים וספר)

הללי נפשי - סט (קלפים וספר)

ניתן לרכוש את הספר ברכישה ישירה באתר החדש
www.evenhoshen.com

לאורך הדורות הלכה והתקבעה התפישה כי לאמירת פרקי תהלים מעלה סגולית מיוחדת מאוד. ספר זה נוגע בסגולתם המיוחדת של מספר פסוקים ממזמורי התהילים. הקוראים בספר ימצאו בו פירושים חדשים, לפעמים נועזים מאוד, לפסוקים שנבחרו. פירושים אלה מראים עד כמה עמוקים הם הפסוקים, עד כמה הם מיטיבים להכיר ולתאר את המתחולל בפנימיות נפשו של האדם, ועד כמה הם רלוונטיים לחיינו כיום, אלפי שנים לאחר שנכתבו.

בספר שלושה סוגי פירוש לכל אחד מהפסוקים: פרשנות מילולית, פרשנות חזותית והצעה להתבוננות פנימית. הספר חובר מתוך אהבה גדולה למזמורי תהלים, ומתוך אמונה שבכוחם של הפסוקים לעזור לכל אדם, להתפתח ולגדול, תוך מציאת דרכו הייחודית בעולם.  כל פסוק מאיר את הנפש בפרט ואת החיים בכלל מנקודה אחרת, אך בראייה כוללת כל הפסוקים מכוונים אל מקום אחד: הם פונים אל הנפש בִּשְׂפתהּ ומזמינים אותה להלל. 

הקופסא מכילה 49 קלפים, ובהם פסוקי תהילים מאויירים ומתורגמים לאנגלית וכן מדריך קצר לעבודה פנימית באמצעות הקלפים.
כוחם של הקלפים שאוב מספר התהילים.
השימוש בהם נועד להאיר מצבים אנושיים באור חדש, להעניק השראה או לעורר לתפילה.

 

לתגובות והערות:
halelinafshi@gmail.com


 הקדמה לספר

הספר שאתם מחזיקים בידכם מכיל פירושים חדשים לפסוקי תהילים. מובן שלא פירשנו את כל הפסוקים (ישנם יותר מ- 2500),  אלא רק חלק קטן מהם. עם זאת, את האופן שבּוֹ פירשנו את הפסוקים ניתן להחיל על כל פסוק אחר בתנ"ך כולו.

אנו מודעים לכך שניתן לקרוא את הספר בצורה הרגילה, מתחילתו ועד סופו, ולראות מה עשו מחברי הספר עם הפסוקים. כלומר, לקרוא מבַּעד לעיניהם של אחרים. אבל אפשר גם אחרת. אפשר ללמוד מן הספר כיצד להתבונן במלים של טקסט קדוש, כיצד לגשת אליהן, מה לשאול אותן, וכיצד להקשיב להן.

משום כך תמצאו בספר שלושה סוגי פירוש לכל אחד מהפסוקים: פרשנות מילולית, פרשנות חזותית והצעה להתבוננות פנימית. הפרשנות המילולית באה, כמובן, להסביר את משמעות הפסוק תוך שהיא מציעה קריאת עומק שלו. פעמים רבות היא תסייע לקוראים להעמיק בשפה ולחשוף רבדים נוספים שלה. הפרשנות החזותית תפתח את הקשר בין הפסוק לבין הציור המלַווה אותו. בגלל טבעה הלא-מילולי היא מאפשרת לקוראים להלך במשעולי דמיונם, ולמצוא משמעויות נוספות בחיבור שבּין הפסוק לציור. ההצעות להתבוננות פנימית יספרו לנו שהפסוקים אינם חיצוניים לנו, אלא הם מתדפּקים על שערי נפשנו ומבקשים מאִתנו להשתמש בהם. הם כמהים שנכיר אותם מתוך שקט גדול כחלק מסיפור חיינו. כל אלה יחד יסייעו למי שיבחר לעבוד עם הקלפים להעמיק את דרך עבודתו אִתם.

המילים מכילות בתוכן סודות גדולים, והן שָׂשׂוֹת לשתף אותנו בסודותיהן, לוּ רק נדע להקשיב להן. המילים נפתחות כמו מעצמן למי שמוצא את הכוח לחזור ולקרוא בהן שוב ושוב. אנו קראנו את ספר התהִלים מאות פעמים (זו לא הגזמה), עד שיכולנו לחוש קרובים אליו מספיק, ועד שהוא חש קרוב מספיק אלינו, ונתן לנו ללוש אותו, לשחק בו, לדרוש בו כאוות נפשנו ממש. אפשר לומר שפיתחנו מערכת יחסים קרובה עם הטקסט; וכטיבן של מערכות יחסים קרובות, הצדדים מספרים זה לזה את סודותיהם, מגלים את פניהם העמוקות ביותר, לפעמים מביעים כעס אחד כלפי השני, ובעיקר, בעיקר, אוהבים.

הקוראת או הקורא שיֵדעו לקרוא בספר שלנו כך, יגלו שהוא מעין מפתח, שער ודרך לפירוש של פסוקים נוספים, בתהילים בפרט, ובתנ"ך בכלל. ככל שתעמיקו בקריאה בספר זה, ותפנימו את דרך העבודה עם המילים, כך תדעו להעמיק עוד ועוד בפסוקי התנ"ך, וכך ילכו ויחשפו בפניכם הרבדים העמוקים החבויים בתוככם. זאת על שום שרבים מפסוקי התנ"ך משקפים את פנימיותו של אדם. הם אינם שופטים לטובה או לרעה. בתמימות הם מצביעים על אשר קיים בנפש האדם.

אפשר להשתמש בהם כדי להיטיב.

שְׂכָרֵנוּ יהיה שלם לו תדעו להשתמש בהם כך.

קריאה מהנה.


 

הקדמה למדריך העבודה הקצר עם קלפים


בחבילה שבידכם 49 קלפים. כל אחד מהם הוא שער לעולם פנימי ולהעמקה רוחנית. ברוב הקלפים תמצאו פסוק מספר תְּהִלִּים. בחלק מהם תמצאו רק קטע מפסוק, ובחלק אחר, שניים או שלושה פסוקים.

נוסף על הפסוקים שבחרנו, תוכלו למצוא בספר תְּהִלִּים פסוקים מופלאים ומרגשים נוספים. כל שדרוש למציאת הפלא, הוא עיון עמוק בפסוק.

את הפסוקים בחרנו תוך קריאה דקדקנית ואִטית מאוד של מזמורי תְּהִלִּים, ומתוכם זיהינו את אלה אשר ריגשו אותנו מאוד. השתדלנו לתת להם לבחור בנו ולהיפתח לפנינו. פסוקים מסוימים ביקשו מאִתנו להעמיק לתוכם, ולשהות עמם. זוהי גם ההזמנה של הקלפים האלה: לשהות ולתת כל פעם לפסוק אחד, למילה אחת או לכמה מילים לחדור עמוק לנפש. לתת לשפה של התהילים להתחבר לשפה הפנימית שלנו. לשאול את המילים מה הן אומרות ואיך הן מתחברות לחוויית החיים האישית. המילים שׂשׂות לחשוף את עצמן, אם רק מקשיבים להן בתשומת לב. לכל מילה רבדים רבים, שאותם אפשר לגלות דרך  השורש שלה, ודרך האותיות המרכיבות אותה. כל מילה מקיימת קשרים אסוציאטיביים עם מילים אחרות, והעלאת קשרים אלה חושפת את העושר הטמון בשפה, וכן מרחיבה מאוד את המשמעות הראשונית של הפסוק שקראנו.

בפסוקי תְּהִלִּים אנו מוצאים היבטים שונים של החוויה האנושית. הם שופעים חכמה ודעת, שמחה ועצב ובעיקר – חוסר פחד. הם לא מהססים לעמוד מול העצמי הפרטי שלנו, ומול העצמי הכללי, ולבדוק, לחקור, לקבּל ולהתריס, לאהוב ולשנוא, ולבסוף – לקרוא לדברים בשמם. הם מכילים ביטויים  של הודיה והלל, ביטויים של כעס, ושל אובדן דרך, ומולם ביטויים של מציאת דרך. נמצאים בהם גם גילויים של געגועים וכמיהה לחיבור וגם של מלאות והכרת תודה.

הקלפים הללו יכולים לסייע בביטוי של חוויה שקשה לבטא אותה. הם מעבירים מסר שכּל הרגשות הם ראויים, ושכּל החוויות הן מקודשות. הם מעניקים מרחב להתבוננות על הזרם המשתנה של החיים,  ועל המרחב האלוהי שכּל החוויות קורות בתוכו. 

 

 

כמה מילים על הציורים

הציורים המלַווים את הטקסט, עלו מתוך מדיטציות והתבוננות עמוקה במשמעותם של הפסוקים. רוב הציורים מכילים בתוכם מְמדים מוגדרים ומְמדים מופשטים, ומשאירים מקום למתבונן להכניס את הפירוש האישי שלו. נסו להתבונן בקלף כאילו אתם צופים בנוף. שימו לב למילים כאילו היו  נקודות ציון בנוף. איזו מילה מושכת אתכם במיוחד? איזה קטע בציור? איזה צבע? תוכלו לנסות להשתמש בקלפים כמקור השראה ולצייר את הציור האישי שלכם לפסוק שקיבלתם. לפעמים הציורים יעזרו לכם לפרש את הפסוקים, ולפעמים להפך . הכוונה היא שגם הציורים וגם הפסוקים יעזרו בפירוש ובהבנת ממדים שונים של החיים.

 

 

כמה מילים על תרגומי הפסוקים

כל תרגומי הפסוקים שיצרנו אינם רק מילוליים. בכל אחד מן התרגומים השתדלנו לכלול את תמצית משמעותו של הפסוק, כפי שהתגלתה לפנינו. השפה העברית היא תמציתית מאוד, ומערכת השורשים המסועפת שלה מעניקה לכל מילה משמעויות רבות. גילינו מחדש את עומקה ואת יופייהּ של השפה, ועל כך אנו אסירי תודה. הצורך לתרגם את הפסוקים נולד במפגשים  עם אנשים שאינם דוברי עברית. המעבר לשפה האנגלית אילץ אותנו להעמיק את היכולת הפרשנית שלנו, דבר שסייע לזקק את משמעות הפסוק, וחשף בפנינו תכנים חדשים ומפתיעים. גילינו שהתרגום הוא משמעותי גם לדוברי עברית, אשר השפה המקראית זרה להם. שאלה מיוחדת

עלתה בפנינו כאשר נדרשנו לתרגם את שמות האלוהים. את המילה "אלוהים" תרגמנו כ- God, בעוד שאת שם י-ה-ו-ה, תרגמנו כ- Being, וכך הענקנו לו משמעות של דבר המתהווה תמיד. בעצם, הפכנו פועל לשם – בלי לוותר על האיכות הפועלת – בדיוק כמו שעשתה התורה עם שם הוי"ה.  את השם י-ה תרגמנו על פי המצלול שלו – Yah, והוא נותר כמילת קריאה המביעה התפעלות. השפה האנגלית אִפשרה לנו לשחק עם האותיות הגדולות, וכך לתת למילים "רגילות" משמעות חדשה, המרמזת על קדושתן: השימוש באות גדולה בא כאשר המילים מוסבּות על אלוהים, או כאשר הן ניתנות לקריאה כשמו של האל ממש. לדוגמה: המילה Peace, תיקָרֵא לא רק כ"שלום" אלא גם כאחד משמותיו של אלוהים.

 

איך משתמשים בקלפים?

אפשר להשתמש בקלפים בזמנים שונים: בזמנים של מחלה או משבר, בזמנים של שמחה והודיה, בזמנים של התלבטות משמעותית או בזמנים של רגש לא ברור שרוצה למצוא בירור וביטוי.  אפשר לפתוח קלף מוקדם בבוקר כמקור השראה ליום כולו, או מאוחר בלילה, כדרך להתבונן על היום שעבר, מתוך זווית חדשה ומשמעותית.

בהמשך החוברת תמצאו רשימה של כל הפסוקים המופיעים בקלפים לפי הסדר. מתוך כל פסוק בחרנו מילת מפתח – מילה המשמשת כציר להבנת הפסוק, ואשר ניתן לשאתה בזיכרון באותו היום, ולבחון את הדברים לאורה.

כן תמצאו ברשימה התכוונות מקוצרת המיוחסת לכל פסוק ופסוק, המדגישה את המשמעות ואת העבודה הפנימית הנגזרת ממנו. פירוש נרחב יותר לכל פסוק אפשר למצוא בספר "הללי נפשי".

 

 

פתיחה של קלף אחד- פתיחת הבהרה או השראה

הדרך הפשוטה והישירה ביותר לשימוש בקלפים היא לפתוח קלף אחד מתוך החבילה. לפני בחירת הקלף רצוי לחדד את מטרת הפתיחה. למשל, האם הקלף שייבָּחֵר נועד לתת השראה כללית? האם הוא נועד לזרות אור על מצב מסוכסך בחיים? האם הוא נועד ללמד אותנו משהו על קשר אנושי בחיינו?  אם הפתיחה מכוונת לענות על שאלה, חשוב מאוד לנסח את השאלה בצורה בהירה ככל האפשר. כדאי לערבב את הקלפים לפני כל פתיחה – כדי להתחבר אליהם. זמן הערבוב הוא זמן טוב ליצירת התכוונות. אם רוצים שהבחירה תהיה אינטואיטיבית, אפשר לבחור את הקלף עם היד החלשה. היתרון בבחירת קלף בודד הוא, שהתשובה שתתקבל תהיה פשוטה. כדאי ללמוד את הפסוק שקיבלתם בעל-פה, כדי לאפשר לרוחו ללווֹת אתכם במשך היום.

 

פתיחה של שני קלפים – פתיחת האיזון

פתיחה של שני קלפים מומלצת כדי ללמוד כיצד ליצור איזון בין ממדים שונים בחיינו.  נוכל לפתוח שני קלפים, כדי ללמוד על הממד החיובי והממד השלילי של הנושא שאנו מתלבטים לגביו. אפשרות אחרת היא לפתוח קלף אחד שיבהיר לנו מהי המלחמה הפנימית שאנו מתמודדים איתה, וקלף שני שיבהיר לנו מהי הדרך לשלום, שבה אנו נקראים ללכת. קלף אחד יכול להיות בעבור המימד הזכרי, האקטיבי, בחיינו, וקלף אחר בעבור המימד הנקבי, הפסיבי.  לאחר פתיחת שני הקלפים מומלץ לנסות לדמיין תמונה המכילה בתוכה אלמנטים משתי התמונות, תמונה מאחדת היוצרת חזון של השלמה.

 

פתיחה של שלושה קלפים – פתיחת הדרך

פתיחה של שלושה קלפים מומלצת כדי להצביע על תהליכים.

נוכל לפתוח קלף אחד לעבָר, קלף אחד להוֹוה, וקלף אחד לעתיד. תוכלו להשתמש בפתיחה זו כדי להמחיש לעצמכם מאין באתם ולאן אתם הולכים. פתיחה זו תבהיר לכם את הדרך שעברתם עד כה, היכן אתם נמצאים כעת, ומהו הכּיווּן להתפתחותכם העתידית.

 

אנו ממליצים לחפש סוגי פתיחות נוספים, שאולי יתאימו לכם יותר מאלה אשר המלצנו עליהם. אבל קודם לכן, כדאי לתרגל את הפתיחה הראשונה, עד שתגיעו לשליטה טובה בה. כשתוכלו לפענח את משמעותו של קלף בודד, ולחבר בינה לבין חוויותיכם או חוויותיהם של הקרובים לכם, תוכלו להמשיך לפתיחות מורכבות יותר.

 


 

הטארוט היהודי

 

עבור שומרי תורה ומצוות קלפי טארוט הם איסור חמור, אבל מה דין קלפי "הללי נפשי" שעליהם פסוקים מתהילים, ו"פתיחה" בהם אמורה להוביל להתבוננות עצמית?
יואב פרידמן | ידיעות אחרונות, 23.3.2009

 

נמצאים בצומת דרכים בעבודה? יש לכם איזו תחושה לא ברורה שאתם רוצים לפענח? רגע של משבר או מחלה חלילה? אחרי הקואוצ'ינג היהודי, מגיעה כעת האופציה הרוחנית-מיסטית - קלפי "הללי נפשי" שעליהם ציורים ופסוקים מתהילים. הקלפים נועדו ל"פתיחה" ומכוונים לעבודה עצמית, שממנה עשויות לצמוח התשובות.

מי שיצרה את הקלפים היא אמה שם-בה אילון, שעוסקת בתמיכה רוחנית לאנשים שמתמודדים עם מחלות סופניות ומשוחחת איתם על משמעות החיים, הימצאותו של אלוהים ושאלות נוספות שעולות. "הקלפים הם בשום אופן לא ניבוי עתידות", היא מבהירה. "הכוונה היא לשאול את עצמך שאלה, ואז לפי הקלף שיצא להתכוונן לאיזשהו מבט פנימי על רגש מסוים, התנהלות או מחשבה - ולהחליט מתוך עצמך מה כן לעשות ומה לא".

אילון מספרת שעמלה במשך חמש שנים על הקלפים, יחד עם החברותא שלה ללימודים, אייל בר כוכבא. "נכנסו לעומקם של המילים", היא אומרת. "לכל פסוק הענקנו פרשנות מילולית, פרשנות חזותית והצעה להתבוננות פנימית. הסתכלנו על כל מילה, וגילינו בה עוד פנים - ורצינו באמצעותם להכיר את עצמנו טוב יותר. לבדוק איך המילים הללו נוגעות בממד החוויתי".

למי שרוצה להתנסות בקלפים היא ממליצה להתחיל עם פתיחה של קלף אחד, ולא לנסות פתיחות מורכבות יותר של שניים או שלושה קלפים בבת אחת.

 

זה נשמע מאוד דומה לטארוט, אין כאן "עבודה זרה"?

 

"ממש לא. אנחנו מאוד נזהרים מכך. בסופו של דבר הכל תלוי באיך משתמשים בקלפים. הרעיון הוא שמדובר בפסוקים קדושים של תהילים וכל אדם מוזמן לשהות עם פסוק כזה או אחר לעומקו. אפשר למשל פתוח קלף אחד להשראה מדי בוקר, שיקרין על היום. למשל אם יצא 'שיוותי ה' לנגדי תמיד', באותו יום האדם צריך לזכור מה זה שיוותי ומה המשמעות. אם מישהו פותח קלף בצומת בחיים זה יכול לכוון אותו להתכנסות כזו אחרת, שמשם אולי יבין מה עליו לעשות. אנו מאוד מעודדת שלא לפרש את הקלפים באופן פשטני, הם לא נותנים תשובות ישירות ולא מכוונים ל'כן או לא'". 

 

 ובכל זאת, באקראיות הזו יש אולי צד מיסטי מדי עבור היהדות

 

 "לא חייבים לפתוח קלפים הפוכים, באקראי. אפשר גם לבחור מתוך קלפים פתוחי - את הקלף שהלב נמשך אליו. לפעמים זה יכול אפילו רק לחדד את השאלה שנשאלה".

"נעצרת על פסוק במשך חודשים"

אילון אומרת כי שוחחה עם כמה רבנים בעניין הקלפים וחלקם אפילו ברכו על כך. אחרים, כך היא מספרת, שאלו שאלות ורצו לברר האם ציורים מגשמים את הפסוק (הם לא). לדבריה, מהתגובות שקיבלה הבינה שאין בעיה להשתמש בקלפים בצורה שהיא ובר-כוכבא מציעים.

 אל חפיסת הקלפים מתלווה חוברת שבה הסבר קצר מאוד על כל פסוק, המכוון את הפותח. פרט לכך, ניתן לרכוש גם ספר שמרחיב מאוד את ההצעות הפרשניות לפסוקים שנבחרו. בסך הכל מדובר בעשרות פסוקים מתוך כ-2,000 שבספר תהילים.   

 אילון, שפגשה במסגרת עבודת באנשים רבים שקוראים תהילים, אומרת כי בסך הכל היא מבקשת להציע סוג אחר של התבוננות בפסוקים - לא לקרוא אותם כמעין ריצה למרחקים ארוכים, אלא להתעכב עליהם ולנסות לקשר אותם באופן משמעותי לחיים. "למעשה הכל התחיל כשגיליתי שאני קוראת תהילים קצת אחרת. לפעמים הייתי נעצרת על פסוק אחד במשך שעות, ימים או חודשים ובוחנת איך הוא מתקשר לשפה הפנימית שלי. כשאני עושה זאת, נולדות לי תובנות, פרשנויות ותחושות חדשות".

 

מחיר קטלוגי: 205.00 ש"ח
המחיר שלנו: 180.00 ש"ח
החיסכון שלך: 12%
עבור לתוכן העמוד