• אבן חושן

בריאת העולם

ספר 'בריאת בעולם', עשירי בסדרת 'ברקת' אויר ע"י ציירת המיניאטורות ואמנית הקליגרפיה מיטבאל.

בעבודותיה, משלבת מיטבאל בין מקורות עתיקים וחדשנות. מוטיבים מהעבר העתיק ואיכות אגדית מושרשים יחד ויוצרים עולם של אימז'ים כמעט קסומים.


מלבד המהדורה הרגילה נדפסה גם מהדורה ביבליופילית בשלושים ושישה עותקים בכל עותק ממוספר הדפס מקורי חתום.

 

הספר ארוז בקופסה


  

בנוסף ליופיו החזותי ולאיורים המקסימים של מיטבאל - האמנית שאיירה את חמש המגילות (ידוע במיוחד 'שיר השירים') ואת ה'הגדה לפסח' רבת המכר שלה.

וכך כותב פרופ' משה אידל ב'אחרית הדבר' שבספר, בתארו את ההיסטוריה של תיאורי בריאת העולם בספרות הרבנית המוקדמת שראתה בתכנים של פרק א' של בראשית נושא סודי שיש להיזהר מלעסוק בו (פרק חשוב בפני עצמו):

"בציוריה את בריאת העולם. מטיבה מיטבאל לשלב בין הספרויות היהודיות: ספר יצירה, ספר הזוהר, התלמוד וכתבים ומדרשים חשובים אחרים. במרכזם של הציורים עומדים המעשים שבכל יום ויום פי סדרם, אך בצידם מופיעים בצורה בולטת טקסטים ויסודות הלקוחים מספרויות מאוחרות יותר.

הספר, בניגוד לסדר ההסטורי, פותח בקטעי מקרא אחרים, שתוכנם מעשיר את הכניסה אל ציורי בראשית עצמם. מדובר בסוגי שבח לאל, כמזמור קנ, ובהמנונים, כגון כתר מלכות, שלאחריהן קטעים מהקבלה כמו דבריו של ר' מנחם רקנאטי ושל ספר הזוהר, שפותחים צוהר להבנתה של הציירת את מעשה הבריאה. כבר בפתיחה בולט מקומם של העיגולים הקשורים לספירות בצורה המובילה את המבנה הציורי של הבריאה". במיוחד בולטת הופעתו של ספר יצירה בספר זה.

 

ספר חשוב שמתאים ליודעי חן, יודעי סוד, ולמתעניינים ביהדות.

  


 

לכל אוהבי הספר המבקרים בבוכום, גרמניה

אנחנו שמחים מוזמנים לתערוכה

מיטבאל

מיניאטורות ואיורים של התנ"ך

שירת הבריאה

התערוכה תוצג בין התאריכים 11-18.3.2012


בבית הכנסת בבוכום.
15.1.12 | אתר נוריתהה
אביבה יובל

הספר בריאת העולם הוא תיאורה של האמנית מיטבאל את סיפור בריאת העולם באיור ובמילה. לצד הפרשנות החזותית שנותנת מיטבאל לסיפור בריאת העולם המוכר לכולנו מן המקרא, היא משלבת ציטוטים נוספים מן הספרות היהודית לאורך הדורות.

על ההיבטים היהודיים ביצירה הנוכחית של מיטבאל, כותב באחרית הדבר של הספר פרופ' משה אידל מהחוג למחשבה העברית באוניברסיטה העברית. הוא מתאר בלשונו היפה את השילוב המיוחד שעושה מיטבאל בספר, בין סיפור הבריאה המקראי, הספרות הרבנית בנושא וספרות הסוד היהודית.

אני יכולה להתייחס לחוויה העוברת בעת הקריאה וההתבוננות בספר. כל יצירה היא נסיון של האדם להסביר את עצמו בדרך שתצליח לתרגם משהו מתפיסתו את העולם. סופרים עושים זאת במילים שמנסות לתאר תמונות חיים (דמיוניות וממשיות כאחד), ציירים בעזרת נסיון להעתיק את מראות העולם או דמיונם אל הגליון המונח לפניהם, ומיטבאל, משלבת בדרכה הייחודית לצד איורים המתרגמים את הכתוב, גם בחירה משלה אילו ציטטות מן ההגות היהודית לאורך הדורות, לשלב לצד ציוריה את בריאת העולם בספר.

הספר נפתח בציטוטים ממקורות יהודיים שונים, ומסתיים בסיפור הבריאה כפי שהוא מופיע בספר בראשית. האופן החזותי בו בוחרת מיטבאל להציג את הציטוטים השונים, לעיתים בצורה ייחודית התואמת את תוכנם, הופכים את חווית הקריאה בספר לכזו שניתן לעיין בה שוב ושוב ולראות בה בכל פעם משהו נוסף.

מיטבאל משתמשת בכלים שלה על מנת להעביר לעולם משהו מחוויתה את סיפור בריאת העולם היהודי. כמי שבוחרת להוציא את ספריה תחת האצטלה של הוצאת חושן, היא יודעת שיש מקום שווה למילותיה ולאיוריה בספרים של הוצאה זו. העימוד, העיצוב, ההקפדה על איכות הדף והצגת האיורים השונים, כל אלה הופכים את חווית היצירה של מיטבאל כשהיא כרוכה על ידי הוצאת חושן, לנעימה לעין וללב. הספר מגיע, כשהוא ארוז בתוך קופסא השומרת על כריכתו.

מומלץ מאוד למי שהתוודעו בעבר ליצירות של המחברת, ולמי שהעניין שיש להם ביהדות מושך אותם להכיר את סיפור בריאת העולם מנקודת מבט נוספת וחוויתית של אישה יצירתית אחת.

מיטבאל היא רנה קופל, נולדה באלג'יריה ועלתה לישראל ב 1960. מאז היא חיה ועובדת בתל אביב. עבודתה מתמקדת באיורים של טקסטים תנ"כיים ומסורתיים. את כל היצירות היא צובעת בצבעי מים בלבד בעזרת טכניקות אישיות מיוחדות.

מחיר קטלוגי: 98.00 ש"ח
המחיר שלנו: 78.00 ש"ח
החיסכון שלך: 20%
עבור לתוכן העמוד