• אבן חושן

הללי נפשי - הספר

ניתן לרכוש את הספר ברכישה ישירה באתר החדש
www.evenhoshen.com

 

לאורך הדורות הלכה והתקבעה התפישה כי לאמירת פרקי תהלים מעלה סגולית מיוחדת מאד. ספר זה  נוגע  בסגולתם המיוחדת של מספר פסוקים ממזמורי התהלים.  הקוראים בספר יימצאו בו פירושים חדשים, לפעמים נועזים מאד, לפסוקים שנבחרו. פירושים אלה מראים עד כמה עמוקים הם הפסוקים, עד כמה הם מיטיבים להכיר ולתאר את המתחולל בפנימיות נפשו של האדם, ועד כמה הם רלוונטיים לחיינו כיום, אלפי שנים לאחר שנכתבו. 

בספר שלושה סוגי פירוש לכל אחד מהפסוקים: פרשנות מילולית, פרשנות חזותית והצעה להתבוננות פנימית.  הספר חובר מתוך אהבה גדולה למזמורי תהלים, ומתוך אמונה שבכוחם של הפסוקים לעזור לכל אדם, להתפתח ולגדול, תוך מציאת דרכו הייחודית בעולם. כל פסוק מאיר את הנפש בפרט ואת החיים בכלל מנקודה אחרת, אך בראייה כוללת כל הפסוקים מכוונים אל מקום אחד: הם פונים  אל הנפש בִּשְׂפתהּ ומזמינים אותה להלל.

יחד עם הספר "הללי נפשי" יצאו לאור גם 49 קלפים, ובהם פסוקי תהלים מאויירים ומתורגמים לאנגלית וכן מדריך קצר לעבודה פנימית באמצעות הקלפים.

לתגובות והערות:
halelinafshi@gmail.com

 

הקדמה

הספר שאתם מחזיקים בידכם מכיל פירושים חדשים לפסוקי תהילים. מובן שלא פירשנו את כל הפסוקים (ישנם יותר מ- 2500),  אלא רק חלק קטן מהם. עם זאת, את האופן שבּוֹ פירשנו את הפסוקים ניתן להחיל על כל פסוק אחר בתנ"ך כולו.

אנו מודעים לכך שניתן לקרוא את הספר בצורה הרגילה, מתחילתו ועד סופו, ולראות מה עשו מחברי הספר עם הפסוקים. כלומר, לקרוא מבַּעד לעיניהם של אחרים. אבל אפשר גם אחרת. אפשר ללמוד מן הספר כיצד להתבונן במלים של טקסט קדוש, כיצד לגשת אליהן, מה לשאול אותן, וכיצד להקשיב להן.

משום כך תמצאו בספר שלושה סוגי פירוש לכל אחד מהפסוקים: פרשנות מילולית, פרשנות חזותית והצעה להתבוננות פנימית. הפרשנות המילולית באה, כמובן, להסביר את משמעות הפסוק תוך שהיא מציעה קריאת עומק שלו. פעמים רבות היא תסייע לקוראים להעמיק בשפה ולחשוף רבדים נוספים שלה. הפרשנות החזותית תפתח את הקשר בין הפסוק לבין הציור המלַווה אותו. בגלל טבעה הלא-מילולי היא מאפשרת לקוראים להלך במשעולי דמיונם, ולמצוא משמעויות נוספות בחיבור שבּין הפסוק לציור. ההצעות להתבוננות פנימית יספרו לנו שהפסוקים אינם חיצוניים לנו, אלא הם מתדפּקים על שערי נפשנו ומבקשים מאִתנו להשתמש בהם. הם כמהים שנכיר אותם מתוך שקט גדול כחלק מסיפור חיינו. כל אלה יחד יסייעו למי שיבחר לעבוד עם הקלפים להעמיק את דרך עבודתו אִתם.

המילים מכילות בתוכן סודות גדולים, והן שָׂשׂוֹת לשתף אותנו בסודותיהן, לוּ רק נדע להקשיב להן. המילים נפתחות כמו מעצמן למי שמוצא את הכוח לחזור ולקרוא בהן שוב ושוב. אנו קראנו את ספר התהִלים מאות פעמים (זו לא הגזמה), עד שיכולנו לחוש קרובים אליו מספיק, ועד שהוא חש קרוב מספיק אלינו, ונתן לנו ללוש אותו, לשחק בו, לדרוש בו כאוות נפשנו ממש. אפשר לומר שפיתחנו מערכת יחסים קרובה עם הטקסט; וכטיבן של מערכות יחסים קרובות, הצדדים מספרים זה לזה את סודותיהם, מגלים את פניהם העמוקות ביותר, לפעמים מביעים כעס אחד כלפי השני, ובעיקר, בעיקר, אוהבים.

הקוראת או הקורא שיֵדעו לקרוא בספר שלנו כך, יגלו שהוא מעין מפתח, שער ודרך לפירוש של פסוקים נוספים, בתהילים בפרט, ובתנ"ך בכלל. ככל שתעמיקו בקריאה בספר זה, ותפנימו את דרך העבודה עם המילים, כך תדעו להעמיק עוד ועוד בפסוקי התנ"ך, וכך ילכו ויחשפו בפניכם הרבדים העמוקים החבויים בתוככם. זאת על שום שרבים מפסוקי התנ"ך משקפים את פנימיותו של אדם. הם אינם שופטים לטובה או לרעה. בתמימות הם מצביעים על אשר קיים בנפש האדם.

אפשר להשתמש בהם כדי להיטיב.

שְׂכָרֵנוּ יהיה שלם לו תדעו להשתמש בהם כך.

קריאה מהנה.


הטארוט היהודי

עבור שומרי תורה ומצוות קלפי טארוט הם איסור חמור, אבל מה דין קלפי "הללי נפשי" שעליהם פסוקים מתהילים, ו"פתיחה" בהם אמורה להוביל להתבוננות עצמית?
יואב פרידמן | ידיעות אחרונות, 23.3.2009

נמצאים בצומת דרכים בעבודה? יש לכם איזו תחושה לא ברורה שאתם רוצים לפענח? רגע של משבר או מחלה חלילה? אחרי הקואוצ'ינג היהודי, מגיעה כעת האופציה הרוחנית-מיסטית - קלפי "הללי נפשי" שעליהם ציורים ופסוקים מתהילים. הקלפים נועדו ל"פתיחה" ומכוונים לעבודה עצמית, שממנה עשויות לצמוח התשובות.

מי שיצרה את הקלפים היא אמה שם-בה אילון, שעוסקת בתמיכה רוחנית לאנשים שמתמודדים עם מחלות סופניות ומשוחחת איתם על משמעות החיים, הימצאותו של אלוהים ושאלות נוספות שעולות. "הקלפים הם בשום אופן לא ניבוי עתידות", היא מבהירה. "הכוונה היא לשאול את עצמך שאלה, ואז לפי הקלף שיצא להתכוונן לאיזשהו מבט פנימי על רגש מסוים, התנהלות או מחשבה - ולהחליט מתוך עצמך מה כן לעשות ומה לא".

אילון מספרת שעמלה במשך חמש שנים על הקלפים, יחד עם החברותא שלה ללימודים, אייל בר כוכבא. "נכנסו לעומקם של המילים", היא אומרת. "לכל פסוק הענקנו פרשנות מילולית, פרשנות חזותית והצעה להתבוננות פנימית. הסתכלנו על כל מילה, וגילינו בה עוד פנים - ורצינו באמצעותם להכיר את עצמנו טוב יותר. לבדוק איך המילים הללו נוגעות בממד החוויתי".

למי שרוצה להתנסות בקלפים היא ממליצה להתחיל עם פתיחה של קלף אחד, ולא לנסות פתיחות מורכבות יותר של שניים או שלושה קלפים בבת אחת.

זה נשמע מאוד דומה לטארוט, אין כאן "עבודה זרה"?

"ממש לא. אנחנו מאוד נזהרים מכך. בסופו של דבר הכל תלוי באיך משתמשים בקלפים. הרעיון הוא שמדובר בפסוקים קדושים של תהילים וכל אדם מוזמן לשהות עם פסוק כזה או אחר לעומקו. אפשר למשל פתוח קלף אחד להשראה מדי בוקר, שיקרין על היום. למשל אם יצא 'שיוותי ה' לנגדי תמיד', באותו יום האדם צריך לזכור מה זה שיוותי ומה המשמעות. אם מישהו פותח קלף בצומת בחיים זה יכול לכוון אותו להתכנסות כזו אחרת, שמשם אולי יבין מה עליו לעשות. אנו מאוד מעודדת שלא לפרש את הקלפים באופן פשטני, הם לא נותנים תשובות ישירות ולא מכוונים ל'כן או לא'". 

 ובכל זאת, באקראיות הזו יש אולי צד מיסטי מדי עבור היהדות

 "לא חייבים לפתוח קלפים הפוכים, באקראי. אפשר גם לבחור מתוך קלפים פתוחי - את הקלף שהלב נמשך אליו. לפעמים זה יכול אפילו רק לחדד את השאלה שנשאלה".

"נעצרת על פסוק במשך חודשים"

אילון אומרת כי שוחחה עם כמה רבנים בעניין הקלפים וחלקם אפילו ברכו על כך. אחרים, כך היא מספרת, שאלו שאלות ורצו לברר האם ציורים מגשמים את הפסוק (הם לא). לדבריה, מהתגובות שקיבלה הבינה שאין בעיה להשתמש בקלפים בצורה שהיא ובר-כוכבא מציעים.

 אל חפיסת הקלפים מתלווה חוברת שבה הסבר קצר מאוד על כל פסוק, המכוון את הפותח. פרט לכך, ניתן לרכוש גם ספר שמרחיב מאוד את ההצעות הפרשניות לפסוקים שנבחרו. בסך הכל מדובר בעשרות פסוקים מתוך כ-2,000 שבספר תהילים.   

 אילון, שפגשה במסגרת עבודת באנשים רבים שקוראים תהילים, אומרת כי בסך הכל היא מבקשת להציע סוג אחר של התבוננות בפסוקים - לא לקרוא אותם כמעין ריצה למרחקים ארוכים, אלא להתעכב עליהם ולנסות לקשר אותם באופן משמעותי לחיים. "למעשה הכל התחיל כשגיליתי שאני קוראת תהילים קצת אחרת. לפעמים הייתי נעצרת על פסוק אחד במשך שעות, ימים או חודשים ובוחנת איך הוא מתקשר לשפה הפנימית שלי. כשאני עושה זאת, נולדות לי תובנות, פרשנויות ותחושות חדשות".


אסי פרידמן | לאישה 16.3.2009

 

 

מחיר קטלוגי: 85.00 ש"ח
המחיר שלנו: 70.00 ש"ח
החיסכון שלך: 18%
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. Leonie Strahm (19/06/2022 19:08:08)
עבור לתוכן העמוד