• אבן חושן

ספר יצירה - אזל מהמלאי

”ספר יצירה“ הוא הספר השישי בסדרת
אודם אבן מאבני החושן נדפס
אופסט בגופן דרוגולין
על נייר 90
גרם

 

כדי לפשט את ספר היצירה ולהעמידו על בוריו
ביקשנו כשירה לתקנו
צירפנו
אותיותיו
שקלנו מילותיו
והמרנו גירסתו וסידורו


המהדרים: א.לידר , ת.זיסקינד

 

 

ספר יצירה במהדורת שירה

 

ספר יצירה מוגש לראשונה  במהדורת שירה , המשקפת את יופיו ההיולי, עוצמתו הרבה וערכו הפיוטי.

 

הספר נחשב לספר היסוד של הקבלה וזכה לפרשנויות רבות, הן לפרשנות מסורתית והן למחקר אקדמאי מקיף. הספר עצמו קצר מאד, אולם במהדורות שהופיעו עד היום, הטקסט גופא מוקף פירושים רבים, קדומים ומאוחרים, המקשים  על קריאת המקור המתומצת, הן מפאת העומס הוויזואלי הכרוך בהם והן בשל המורכבות הרעיונית שהפרשנות מציגה, המצריכה  הבנה  מעמיקה של עולם המושגים הפילוסופי והקבלי.

 

על מנת לאפשר לציבור הרחב נגישות לספר, סידרנו את הטקסט בצורה של שירה וניקדנו אותו. עמלנו רבות על גרסת הספר (אין גרסה אחת מוסכמת לספר יצירה, לא במהדורות המסורתיות ולא על פי ממצאי המחקר המדעי) על מנת להגיע לטקסט קולח ובהיר.

 

ספר יצירה נחשב לספר קשה במיוחד להבנה ופענוח, כדרכם של ספרי סוד, המגלים טפח ומכסים טפחיים. אנו טוענים שבמהותו, הספר מצטיין דווקא בפשטותו,  שהתכסתה בשכבות רבות של נוסח לא מדויק ופרשנות רבה. ספר יצירה כשמו כן הוא – המדריך העברי הקדום  ליצירה ויצירתיות בכל תחום שיעלה על הדעת – מאומנות החיים עד אומנות התקשורת בין אדם לבין עצמו, בין אדם לסביבתו.

 

הספר מציג נקודת מבט  מעשירה ורב ממדית, שניתן להחילה על  כל מבנה רוחני וחומרי אמנותי על ייצוגיו המופשטים והפלאסטיים. הספר מיוסד על אבני הבניין, שהן כ"ב אותיות האלף-בית ועשר הספרות מאחת עד עשר, המשקפים את שלשת המימדים של המציאות – עולם (חלל), שנה (זמן), ונפש (אישיות). המחבר העלום (באופן מסורתי הספר מיוחס לאברהם אבינו – אי אפשר עדיין לתארך אותו במדויק, ויש הממקמים את הופעתו הראשונה בתקופת בית שני) פורש את תפישתו בשפה פיוטית ומדויקת המכה בקורא ומהדהדת בו שוב ושוב, ומזמינו להעמיק בטקסט, להחילו ולהכילו.

הניקוד בספר מופיע בצבע בהיר, על מנת לקבע כמה שפחות את הטקסט החי המתחדש בכל פעם שקוראים אותו. צירפנו כאן דף המדגים קטע אחד של נוסח קדום מול הנוסח שההדרנו.

 

אנו מאמינים שבזכות האופן בו בחרנו להציג את ספר היצירה, הספר ייפתח לראשונה גם בפני קוראים שאין להם ניסיון קודם בקריאת ספרים מעין אלו. הספר הודפס בהידור ובכריכה קשה, ליצור הלימה צורנית בין הטקסט התמציתי והמדויק לבין קנקנו. 

 

בעקבות העניין הגובר בשנים האחרונות בלימוד הקבלה, אנו מקווים שהמהדורה החדשה תתווך בין הטקסט הקדום לבין הקורא בן-זמננו, ותפתח לו שער להבנת מקור שנדמה היה כסתום עד עכשיו, ולהנאה לנוכח עוצמתו השירית.

עבור לתוכן העמוד