• אבן חושן

מהדורה מיוחדת

 

מהדורה מיוחדת

הוצאת "אבן חושן", המתמחה בספרי שירה ואמנות, פותחת את משכנה החדש במושב בית חרות

אירוע ספרותי כמעט קוסמי באזורנו - הוצאת הספרים "אבן חושן" מעתיקה את מושבה למשכנה החדש במושב בית חרות. חנוכת המשכן המורחב החדש יתקיים ב- 1 במאי, יום שישי, משעה 11:00 בבוקר, ובאירוע, מלבד יין וכיבוד קל, תהיה מכירת ספרים של ההוצאה בהנחה ניכרת וכן יהיה ניתן להתנסות בהדפסת בלט.

בית המלאכה לדפוס הבלט ולכריכה אמנותית של ההוצאה ממוקם במבנה מתקופת המנדט הבריטי במושב. בחלל הגדול ממוקמות מכונות דפוס, השייכות לדור אחר, שהועברו לכאן ממשכנן הקודם ברעננה. זהו דפוס הבלט, או בשמו האחר - דפוס הסדר. עידו אגסי, הבעלים, מדגים כיצד מסדרים את אותיות העופרת בתבנית אחת אחרי השנייה. בכל מגירה ישנן אותיות בפונטים (גופנים) שונים. להדפיס ספר שלם באופן הזה ייקח כמה שבועות.

הוצאת "אבן חושן" מדפיסה ספרים במהדורות מיוחדות ומצומצמות בהדפסת בלט. כל המהדורות המיוחדות הן עבודת יד, ועידו אגסי מדפיס אותן ומבצע את הכריכות האמנותיות שלהן. מלבד המהדורות המיוחדות, ההוצאה מדפיסה גם ספרים "רגילים" שנמכרים בחנויות הספרים, בדפוס סטנדרטי, עם דגש על הוצאת ספרי שירה.

ההוצאה הוקמה בשנת 1994 על ידי אביו של עידו, ההיסטוריון והאוצר עוזי אגסי. מאז עובדים השניים יחד.

"ההרחבה וההשקה של משכן ההוצאה נועדה ליצור מקום מיאפשר לראות את כל תהליכי מלאכת הספר - הדפוס, הנייר והכריכה", מספר עידו אגסי.

"לא נותרו דפוסים שמדפיסים בבלט. קיבלנו את המכונות האלה ממקומות רבים – פתח תקווה, תל אביב, רמת הגולן. אנשים יודעים שאני משמר את הידע הייחודי הזה ורוצים שהוא ישמר. את רוב אותיות המתכת התיכו מזמן".

כחלק מתפיסה זו, עידו אגסי יערוך במקום סדנאות והשתלמויות בהדפסת בלט, כריכה אמנותית והכנת נייר שיש. ניתן יהיה להירשם לסדנאות באירוע חנוכת המשכן בשבוע הבא.

כריכות הספרים הם עיקר עיסוקו של אגסי. הוא חותך ידנית את הדפים המיוחדים, מחורר כל מקבץ דפים ותופר אותם במיומנות. את כריכת העור הוא מחבר לספר במלחציים. לאחר מכן רוקם ביד את שולי הספר כקישוט (המנהד שהשתמר מימי הביניים, אז נועד להרחיק את הברחשים מהספרים).

בסוף הוא מטביע בזהב את שם הספר על כריכת העור.

המהדורות המיוחדות של "אבן חושן" הן יצירות אמנות של ממש. עם האמנית מיטבאל, המתמחה בעיטור טפוגרפיה, הוציא אגסי את ההגדה של פסח ואת חמשת המגילות מהתנ"ך. ספרו הראשון של חתן פרס ישראל לשירה, מאיר ויזלטיר, "טיול לאיונה", יצא בהוצאה במהדורה מיוחדת עם תחריט מקורי של האמן אוהד שאלתיאל.

עידו אגסי וספריו הם אורחים קבועים בתערוכות של ספרי אמנות בינלאומיות. בקוריאה למשל, הציג אגסי ספר דמוי קלע עם הפסוק "וישלח דוד את ידו אל הקלע" בעברית ובקוריאנית. הוא יצר גם ספר של המשוררת אלזה לסקר-שילר שמאוחסן בפסנתר.

את האמנויות הללו, אגב, אגסי לא למד בצורה מסודרת. "אני אוטודידקט, ולמדתי הכל תוך כדי עשייה. הייתי חוזר בסופי שבוע מהצבא ותופר כריכות של ספרים. גם את דפוס הבלט למדתי לבד, מתוך הנסיון".

הוצאת "אבן חושן" מתמקדת בעיקר בספרי שירה. זוהי אג'נדה מכוונת?

"בהחלט. תחום השירה מקופח בארץ, וחשוב לנו לתת במה למשוררים צעירים. אנחנו עושים זאת גם באמצעות 'שבו', כתב עת לשירה שיוצא פעמיים בשנה. אחד הספרים האהובים עליי הוא ספר שהוצאנו לדליה רביקוביץ', 'חצי שעה לפני המונסון' – עם כריכה יפנית, מבד משי, תשעה חיתוכי עץ ותשעה שירים שלה. אנו משלבים את האמנות והשירה".

  • יש לציין כי משכננו ברעננה עדיין קיים, לא עברנו למושב בית חרות, אנחנו גם פה וגם פה.

ידיעות אחרונות - ספרות – דנה גוטרזון 24/04/2009

עבור לתוכן העמוד